e-commerce platforma

E-commerce platforma - ukratko o kupovini u digitalnom svetu

E-commerce platforma je najprostije rečeno platforma za elektronsku trgovinu. Ne samo najprostije rečeno nego po nama i nepravedno jer je ona mnogo više. Ako posedujete online prodavnicu ili želite da je pokrenete praktično je besmisleno to uraditi bez e-commerce platforme. Ovaj alat može omogućiti da svoje proizvode prodaju putem interneta i mali biznisi ali i velike kompanije. Na ovaj način svi ovi proizvodi imaju mogućnost da dopru do globalnog tržišta.

e-commerce platforma

Šta je zapravo e-commerce platforma?

Ovo je softverska aplikacija koja kao što smo spomenuli daje priliku biznisima svih razmera da prodaju neki svoj proizvod ili uslugu. Ona poseduje alate da se napravi online prodavnica, da se upravlja njenim zalihama, omogućava obradu plaćanja i logistiku dostave. Za e-commerce vam apsolutno ne treba posebno tehničko znanje niti da se pokrene niti da se sa njom upravlja.

Njihova važnost za online kupovinu se ogleda u tome što integrišu različite funkcionalnosti. Neke od njih su korpa za kupovinu, razne opcije za plaćanje i softver za upravljanje korisnicima. Od najpoznatijih i najkorišćenijih danas imamo Shopify, WooCommerce, Magento i Big Commerce.

Kako je uopšte nastala e-commerce platforma?

Neki prvi koraci ka njoj zapravo datiraju još iz 1979. godine. Michael Aldrich je osmislio tada jedan sistem koji je povezivao televizor sa računarom preko telefonske linije. Time je postalo moguće kupiti nešto na daljinu prvi put. Kada je kasnije malo više razvijen internet tada su se i pojavile prve online prodavnice.

Prva komercijalna e-commerce platforma je definitivno Amazon. On je počeo sa radom zapravo kao online knjižara. Jeff Bezos koji ga je osnovao je prepoznao taj neki ogromni potencijal koji je intenet prodaja nosila sa sobom i to je iskoristio na najbolji mogući način. Ova ideja knjižare je ubrzo proširena i na sve druge vrste proizvoda i tako danas imamo ono što je moderna e-commerce platforma i industija.

e-commerce platforma

Sve za šta može da se koristi e-commerce platforma

Dakle ustanovili smo da ova platforma omogućava svim poslovima da prodaju svoj proizvod na internetu. Pošto su jako fleksibilne i lake za korišćenje upotrebljavaju se u raznim industrijama. Evo najčešćih načina na koji može da se korisit e-commerce platforma.

Fizički proizvodi

Dakle na prvom mestu prodaja fizičkih proizvoda. Ovo je jedna od glavnih upotreba. Ovde imamo odeću, elektroniki, kućne aparate i nameštaj. Dakle možemo da imamo ceo butik koji je online i tako da prodajemo garderobu i sve modne dodatke i to možemo da prodajemo širom sveta. Dalje za šta trgovci koriste ovu platformu je svakako za prodaju raznih uređaja kao što su pametni telefoni, laptopovi, razni kućni aparati. Ovde je benefit što uz visoku rezoluciju slike svi proizvodi koji se prodaju uz specifikacije daju potpun doživljaj kako proizvod izgleda i na taj način olakšava kupovinu. Osim ovoga veliki benefit je i što kupci mogu da čitaju recenzije drugih kupaca i na taj način odluče da li žele da kupe proizvod.

Digitalni proizvodi

Prodaja digitalnih proizvoda apsolutno eliminiše potrebu da se fizički skladišti proizvod i isporučuje kupcima. U ovoj kategoriji su e-knjige koje daju priliku autorima da prodaju svoje publikacije direktno kupcima bez izdavačkih kuća i tako mogu da uzmu veći prihod. Dalje u ovoj kategoriji imamo softvere koje kompanije koje se bave njihovim razvojem mogu na ovaj način da prodaju licence ili pretplate za svoj proizvod. Online kursevi su takođe jedna od stavki koji spadaju pod ovu kategoriju. Razni edukatori i instruktori mogu na ovaj način da prodaju svoje kurseve uz sve potrebne sertifikacije na kraju i sve to uz interakciju sa učesnicima. U ovoj kategoriji bismo još naveli i muziku i video. Stvaratelji ove vrte umetnosti mogu da prodaju svoje "proizvode" direktno svojim fanovima bez posrednika kao što su distributeri ili izdavačke kuće.

e-commerce platforma

Pretplate i usluge

E-commerce platforma je od velikog značaja svima koji nude usluge koje se temelje na pretplati. Na ovaj način mogu da automatizuju prijavu a kasnije i naplatu i samu isporuku usluge. Ovde mislimo na striming servise za striming muzike, videa i drugih sadržaja kao što su Netflix, Spotify, Disney+ i tako dalje. Dalje pod ovom kategorijom imamo Saas (softver kao usluga). Ovde se radi o prodaji raznih softvera isto putem pretplate kao što su Microsoft 365, Adobe Creative Cloud i tako dalje koji se oslanjaju na ovu platformu da bi upravljali korisnicima, naplaćivali i obnavljali pretplatu. Na kraju imamo i takozvane kutije iznenađenja. Ovde pretplatnici plaćaju mesečno da dobiju kutiju sa nekim proizvodima u kojima ne znaju tačno šta će dobiti. Mogu samo da biraju koji tip proizvoda će biti unutra, kozmatika, igračke, prehrambeni proizvodi i tako dalje.

Dropshipping

Ovo je jedan model poslovanja u stvari koji daje priliku preduzetnicima da prodaju proizvod bez potrebe da imaju fizičko skladište gde će čuvati te proizvode. Radi se o tome da vlasnici neke online prodavnice uz pomoć e-commerca sarađuju sa nekim trećim licem, odnosno dobavljačem, i to treće lice se brine za skladištenje i isporuku. Ovde dakle nemamo potrebu za zalihama, i dalje možemo prikazati sve proizvode u svojim online prodavnicama. Jedina razlika je što se narudzbine direktno prenose dobavljaču koji potom šalju fizički proizvod kupcu. Ovo drastično smanjuje troškove i skladištenja ali i celu logistiku za prodavce. Dropshipping daje priliku za brz porast poslovanja jer se ponuda proizvoda može proširiti bez dodatnih troškova. Na kraju uz ovaj način rizik je minimalan. Ne ulaže se u zalihe unapred, plaća se samo što je prodato.

Zašto je e-commerce platforma dobra

  • Dostupnost koja je globalna - proizvodi se mogu prodavati širom sveta bez ikakvih ograničenja. Prodavnica je otvorena 24h, 7 dana u nedelji.
  • Troškovi su dosta niži - vođenje ovakve prodavnice ima znatno niže troškove nego fizička prodavnica. Samim tim što nemamo potrebu da posedujemo ili iznajmimo poslovni prostor smo drastično smanjili troškove.
  • Prilagodljivost - na ovaj način možemo da personalizujemo svoju prodavnicu i možemo da kreiramo jedno autentično iskustvo kupovine koje je u skladu sa celim našim brendom. Osim toga na ovaj način možemo i da koristimo alate za marketing gde imamo i bolju analitiku i bolje možemo da konstrolišemo odnos sa kupcima.
  • Analitika - e-commerce platforma omogućava vam da pratite sve aktivnosti kupaca u vašoj online prodavnici odnosno na vašem sajtu. Dobijamo informacije koji su nam proizvodi najpopularniji, šta nam utiče na konverziju i odakle nam dolazi većina saobraćaja. Ovo sve nam daje priliku da unapredimo drastično svoje poslovanje.
  • Jednostavnost - Prosto ova platforma je jako laka za korišćenje, tako je dizajnirana. Apsolutno vam ne treba tehničko znanje. Napravljeni su šabloni i jednostavne opcije za upravljanje tako da svako može lako pokrenuti i voditi svoju online radnju.

Ključni koraci pri korišćenju

Pre svega morate izabrati dobru i pravu platformu. Onu koja vama najviše treba shodno tome šta prodajete. Osim toga odabir trebad a zavisi i od toga koji je vaš cilj i koji vam je budžet. Shopify je na primer više za početnike. WooCommerce je bolji za korisnike WordPress-a. Na kraju BigCommerce i Magneto su za one koji imaju složenije biznise.

Nakon odabira platforme treba da kreirate prodavnicu. Ovde mislimo na dizajn, na proizvode, da definišemo koje kategorije su nam potrebne i da podesimo sve opcije plaćanja i dostave. Ovo podrazumeva i upravljanje zalihama i plaćanjima. Ova platforma nam omogućava da to radimo u realnom vremenu. A omogućava nam i da upravljamo sa različitim platnim procesorima tako da kupci mogu da plate sa raznim karticama.

Jedan od najvažnijih segmenata je marketing i promocija, u koju mora da se ulaže kako bi vaša prodavnica bila uspešna. E-commerce platforma uglavnom ima ugrađene alate za SEO oprimizaciju, email marketing i povezivanje na društvenim mrežama. A svakako uz marketing je bitno i praćenje performansi vaše prodavnice i korišćenje svih analitičkih alata unutar same platforme. Zato što zapravo optimizacija je ključ uspega e-commerce biznisa.

Slični tekstovi

email marketing

Email marketing: dobar alat za komunikaciju sa potrošačima

Najdelotvornija strategija digitalnog marketinga u današnje vreme je svakako email marketing. Jedan od ključnih razloga je to što omogućava kompanijama […]
Pročitaj više
internet stvari

Internet stvari - IoT: "pametni" uređaji ili mnogo više od toga?

Naziv koji je pomalo zbunjujuć krije mnoge benfite za čovečanstvo. Internet stvari - zvuči pomalo neodređeno, zar ne? Upravo tu […]
Pročitaj više
blockchain

Blockchain - budućnost koja menja svet

Do sada u ovom svetu koji neprestano napreduje retko koja inovacija izazove neko ogromno i spektakularno interesovanje. Sve dok se […]
Pročitaj više
chevron-rightchevron-down-circle