biznis plan

Biznis plan - vodič za početnike

Da li si ti neko ko razmišlja da pokrene svoj biznis? Ako jesi sigurni smo da se trenutno boriš sa jako puno pitanja i nedoumica. A tek sa izazovima?! Ne mora da bude toliko strašno ako ideš korak po korak. Prvi koji treba da preduzmeš je da napraviš biznis plan.

Sada se tebi sigurno čini kao da je to jako složen i komplikovan dokument, ali možeš biti siguran da nije. To je alat koji će ti pomoći da sve definišeš i da svaki korak na tvom putu bude barem malo lakši jer ćeš imati plan koji će ti tačno reći šta sledeće treba da uradiš. Posle čitanja ovog teksta ubeđeni smo da će ti biti lakše da razumeš biznis plan, zašto ti je on neophodan i kako da ga izradiš.

biznis plan

Biznis plan - šta je?

Biznis plan je pisani dokument, očigledno. To nam je svima jasno. E sad šta on opisuje i čemu služi? Služi tebi kako preduzetniku da u njemu budu zapisani ciljevi poslovanja, strategije koje su ti neophodne i na kraju sredstva kako do svega toga da dođeš. Možemo reći i da je ovo jedinstvena mapa koja će ti pomoći na tvom poslovnom putu. Na veoma jasan i precizan način zapišeš šta želiš da postigneš, kako zamišljaš to da uradiš i šta ti sve treba da bi do toga došao.

Biznis plan bi zapravo trebalo da bude temelj svega. Ne samo da ti može pomoći da svoju ideju pogledaš iz svih pravaca i uglova već ti može pomoći i da izbegneš nepotrebne greške. Bitno je da shvatiš jednu stvar pogotovo kada prvi put praviš biznis plan - NE MORA DA BUDE SAVRŠEN! Ali važno je da ga imaš.

Zašto smatramo da je biznis plan neophodan?

  • Pomoći će ti da definišeš svoj cilj. Moraš da znaš šta želiš a biznis plan je tu da postaviš jasann cilj ka kom težiš. Osim toga uz biznis plan će ti ciljevi postati jasni i merljivi i služiće ti kao vodič.
  • Bitan je zbog organizacije. Pogotovo kada se započinje nešto novo glava vrvi od ideja i želja. Uz biznis plan sve te ideje i želje možeš da organizuješ, struktuiraš i da ih na logičan način prezentuješ.
  • Lakše ćeš dobiti investicije za biznis. Ako planiraš da za realizaciju biznisa uzmeš kredit, pozajmicu ili bilo koju investiciju biznis plan ti je neophodan dokument. Zahtevaće da ga priložiš uz ostalu dokumentaciju. Oni od kojih očekuješ da će da finansiraju tvoj biznis želeće tačno da znaju na koji način planiraš da dođeš do profita.
  • Biznis plan ti drastično smanjuje rizik. Prosto te primora da sve potencijalne prepreke i rizike dobro predvidiš pre bilo kakvih velikih koraka.
  • Dobar je alat za praćenje napretka. Jednostavno će ti pomoći da proveriš i shvatiš u kom pravcu ideš i da li je taj pravac dobar po tvoj biznis i da li je to što ti želiš.
biznis plan

Biznis plan - korak po korak!

Sigurni smo da kad se samo spomene biznis plan u glavi nastane blagi haos praćen mnogim informacijama i pitanjima. Kao i osećajem da pojma nemaš odakle da kreneš. Uz pravilno i temeljno vođstvo sigurni smo da ceo ovaj kocept može da postane mnogo jasniji. Sastavili smo najjednostavniji mogući vodič koji će ti pomoći da jasno definišeš svoj budući biznis.

Izrada sažetka (Executive Summary)

Ovo je prvi deo dokumenta koji vide oni kojima predstaviš biznis plan. Iako je prvi koji bi čitalac trebao da vidi on se piše na kraju zbog toga što sadrži pregled svih informacija koje su ključne. Ovaj deo je nešto nalik na uvod u tvoj biznis. Jednostavno on daje čitaocu informaciju o tome šta želiš da postigneš, kako ćeš to da uradiš i kojim sredstvima i akcijama potkrepljuješ tvrdnju da ćeš uspeti.

Ovaj deo mora da bude kratak, jasan, precizan i koncizan. Kao što smo napomenuli on se prvi čita. A ko ga čita? Investitori, partneri i svi koji treba da ulože vreme ili novac u tvoju ideju. Ako ga zainteresuješ ovim početkom već si odradio i više od pola posla. Zato: navedi ključne tačke biznisa, tržište na kom želiš da budeš, šta je to što te izdvaja i što nudiš. Nemoj previše da trošiš reči na tehnikalije u ovom delu već fokus stavi na najvažnije informacije.

Opis tvog biznisa

Ovo je sekcija gde trebaš detaljno da prikažeš šta hoćeš da uradiš, odnosno da radiš. Ovde je bitno da objasniš suštinu. Biznis plan dakle treba da jasno kaže šta nudiš, koji je tvoj proizvod ili usluga. Misija i vizija. Ovo su dve reči koje treba da zapamtiš i da se u ovoj sekciji trudiš da ih predstaviš. Dakle da li i koji problem rešavaš svojim proizvodom, ko ti je ciljna grupa i na koji način se razlikuješ od ostalih.

Ovo je prostor i da analiziraš svoju industriju, kakvo je tršite, koliko raste i kakvi su trendovi u toku. Zamisli ovako - pokaži im na koji način si relevantan da uopšte budeš u svojoj industriji i pokaži da ti je jasan ceo poslovni kontekst u kom hoćeš da posluješ. Sve ovo moraš da uradiš da bi bio shvaćen ozbiljno.

Istraži tržište

Ovo je i ključan i kritičan i najvažniji deo. Biznis plan mora da se pozabavi veoma temeljno istraživanjem tržišta. Ovaj segment tvog dokumenta mora pokazati da jako dobro razumeš tržište i pomenutu ciljnu grupu i konkurenciju. Ovde ističemo da je jedna od boljih tehnika za ovo SWOT analiza (snaga, slabost, mogućnost i pretnja) jer pruža najbolji uvid u to gde je tovj biznis naspram tržišta.

Kada kažemo temeljno istraživanje mislimo na to da treba da istražiš sledeće: ko je tvoj kupac, koja je potreba tvog kupca, koja su mu interesovanja i navike kupovine. Dalje odredi demografiju, koliko ima godina, odakle je, koliki su mu prihodi, god je pola. Dalje je bitno da razumeš psigografske karakteristike, šta su mu interesovanja i koje vrednosti podržava. E kada si shvatio svog kupca pređi na konkurente. Kako tvoji konkurenti vode posao i kako ćeš ti da budeš bolji od njih i šta planiraš da uradiš kako bi se istakao.

Struktura organizacije

Biznis plan mora imati neku organizacionu strukturu. Ona može dosta da bude jednostavna ako ti je plan da radiš sam. Ali ako planiraš da radiš u timu i da imaš veću grupu ljudi onda je ova organizacija još važnija. Tu moraš da se pozabaviš pitanjem ko je ključan za tvoj tim i šta će biti njihove uloge i koja im je odgovornost. Zapravo ovom sekcijom bi po našem mišljenju trebalo ozbiljnije da se pozabaviš samo ako i planiraš da imaš tim. Ovde moraš navesti njihove kvalifikacije, veštine i tako dalje. Ako imaš ljude koji su osnivači zajedno sa tobom moraš ih predstaviti i istaći u čemu su stručni i kako doprinose. Ako već postoji tim investitor voli da vidi da je to snažan tim koji će u stvari projekat dovesti do uspeha.

Ako nećeš inicijalno raditi u timu ali planiraš da u nekoj budućnosti zapošljavaš tvoj biznis plan onda mora da ima definisan plan zapošljavanja i objašnjenje na koji način planiraš da proširiš tim.

Opis proizvoda

Ovo je bitan segment iz veoma očiglednog razloga - opisuje šta prodaješ ili koju uslugu nudiš i zašto je to bitno. Ovde trebaš da objasniš šta je tvoj proizvod, koji problem on rešava i zašto je to rešenje bolje od nečeg što već postoji.

Ako imaš više proizvoda logično pozabavićeš se svakim od njih, opisaćeš ih i navesti sve njihove karakteristike i prednosti. U ovoj sekciji se mogu navesti i planovi za razvoj još nekih proizvoda u nekoj budućnosti. Sve u svemu ovde je jako važno da objasniš i pokažeš kako će baš tvoj proizvod da zadovolji potrebu korisnika i zašto je on drugačiji i poseban.

Marketing strategija

Besmisleno je da uopšte mnogo pričamo o tome koliko je marketing važan. Ne važan nego prosto ključan za uspeh svakog biznisa. Ako niko ne zna za tvoj proizvod džaba ti je i da on bude najbolji na svetu. Iz tog razloga je marketing strategija bukvalno najvažniji deo koji biznis plan treba da ima. Ovde trebaš detaljno da objasniš sledeće:

  • Kako ćeš da dođeš do ciljne grupe
  • Na koji način ćeš da dođeš do njih, koje alate ćeš da koristiš (social marketing, Google oglasi, SEO, email marketing)
  • Koje promocije planiraš da imaš (popusti, ponude, partnerstva)

Osim svega ovoga bitno je da navedeš i cenovnu strategiju. Ovo znači da trebaš da se opredeliš da li će ti cene biti konkurentne, premium ili niske. I kako će uopšte , i da li će, cena uticati na tvoj brend. Ovde možeš da uključiš informaciju i o tome da li ćeš svoje proizvode prodavati online, da li ćeš imati partnera preko kog će ići prodaja ili ćeš imati maloprodajni objekat.

Finansijski plan

Ovo može biti najizazovniji deo. Ali i jako važan deo koji biznis plan poseduje. Investitori će želeti da vide da znaš koliko novca ti treba, na koji način ćeš ga trošiti i kada i kako planiraš da ostvariš profit. Ako imaš jasan plan finansija to dokazuje da si dobro razmislio o svim stanovištima poslovanja i da imaš plan kako da ostvariš održiv biznis. Finansijski plan treba da sadrži sledeće:

  • Startni troškovi - koliko novca ti treba za početak, za opremu, marketing, radnike, administraciju i tako dalje
  • Prihodi i rashodi - koliko planiraš da zaradiš i kako ćeš trošiti novac u prvih par godina poslovanja
  • Plan finansiranja - da li ćeš da finansiraš iz sopstvenog kapitala, da li ćeš podići kredit, investicije ili crowdfunding
  • Profitabilnost - kada planiraš i kada očekuješ da ćeš postati profitabilan i kakav ti je dugoročan finansijski cilj
biznis plan

Zašto smatramo da je biznis plan koristan?

Biznis plan je nešto što ti mnogo pomaže da dobiješ konačnu sliku svoje ideje koju možeš da zapišeš i da taj zapis ima takvu strukturu da ga razumeš i ti i svi drugi. Uz njegovu pomoć možeš da analiziraš sva stanovišta poslovanja i da shvatiš šta može da bude potencijalna prepreka. Osim toga bez njega ni ne pomišljaj da ćeš doći do investitora, bankara, partnera.

Početničke greške i kako da ih izbegneš

Ne budi previše optimističan. Znamo da je ovo stanovište možda i previše pesimistično ali početnici zaista nekad imaju prevelika očekivanja. Ova očekivanja koja su preterana se pogotovo odnose na visinu zarade. Budi realan.

Nejasni cilj će te unazaditi. Binis plan mora da ima jasne ciljeve koji su merljivi. Ne smeš da budeš neodređen i da ostaviš stvari neodređene. Tako nećeš moći da pratiš napredak i sve će biti bespotrebno konfuzno.

Nisi dovoljno istražio tržište. Ovo može da bude kobna greška. Ako ne istražiš konkurenciju i potrebe potrošača potencijalno si osuđen na propast.

Nisi dovoljno razradio finansijski plan a finansije su srž svakog poslovanja. Ako se ne posvetiš detaljnom razrađivanju finansijskog plana biće ti neuporedivo teže da imaš konrolu nad prihodima, troškovima i tako dalje.

Slični tekstovi

google analytics

Google Analytics - zašto je bitan za biznis?

Do sada smo svi mi, a pogotovo preduzetnici, svesni da ako niste prisutni online, da ne postojite. I to je […]
Pročitaj više
e-commerce platforma

E-commerce platforma - ukratko o kupovini u digitalnom svetu

E-commerce platforma je najprostije rečeno platforma za elektronsku trgovinu. Ne samo najprostije rečeno nego po nama i nepravedno jer je […]
Pročitaj više
email marketing

Email marketing: dobar alat za komunikaciju sa potrošačima

Najdelotvornija strategija digitalnog marketinga u današnje vreme je svakako email marketing. Jedan od ključnih razloga je to što omogućava kompanijama […]
Pročitaj više
chevron-rightchevron-down-circle